Блог: РЕЙДЕРСЬКА АТАКА . ЯК ПОПЕРЕДИТИ І ЩО РОБИТИ, КОЛИ ЦЕ СТАЛОСЯ! (ЧАСТИНА ДРУГА)

image post
 • author

  Автор:

  Адмін
 • Опубліковано:

  30 Чрв 2017
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  89

РЕЙДЕРСЬКА АТАКА . ЯК ПОПЕРЕДИТИ І ЩО РОБИТИ, КОЛИ ЦЕ СТАЛОСЯ! (ЧАСТИНА ДРУГА)

ПРЕВЕНТИВНІ ЗАХОДИ ВІД ВИДАННЯ “ПРАВОВИЙ ТИЖДЕНЬ” (http://legalweekly.com.ua)

Найбільша небезпека може полягати не в тому, що компанія може бути піддана недружньому поглинанню, а в тому, що власник бізнесу не усвідомлює такого ризику і не вживає заходів щодо його мінімізації або повного запобігання. Адже виходити з кризи набагато важче і дорожче, ніж грамотно і своєчасно запобігти їй. Починати боротися з можливими спробами поглинання необхідно ще з моменту створення підприємства або придбання контролю над ним. Це мають бути комплексні заходи, і здійснюватися вони повинні постійно, навіть якщо на сьогодні очевидної загрози нападу немає. Природно, панацеї від поглинань не існує, і повністю виключити можливість появи під дверима підприємства державного виконавця з дивним рішенням районного суду, що знаходиться в сусідній області, про те, що «все вже по-іншому», не можна. Проте система відповідних превентивних заходів дозволить істотно знизити ризик рейдерської атаки і допоможе більш успішно протидіяти рейдерам у разі їх появи. На думку експертів, достатньо ефективною є низка таких заходів.

1. Передусім, історія створення підприємства повинна бути бездоганною, а його установчі документи повністю відповідати чинному законодавству України. За рішенням суду підприємство може бути ліквідоване тільки якщо при його створенні були допущені порушення, які неможливо усунути. Тобто навіть якщо нинішній власник підприємства не був його засновником, ніколи не пізно критично переглянути свої установчі документи і внести до них відповідні зміни.

2. Придбання (відчуження) активів підприємства слід здійснювати відповідно до законодавства. Всі розрахунки бажано проводити офіційно, із зазначенням у договорах їх реальних сум. Адже у разі визнання відповідних договорів недійсними підприємству (згідно із законом) повинна бути повернута реальна вартість активів, що може бути економічно не вигідним рейдерам.

3. У статуті підприємства, його локальних актах, слід закріпити ефективний механізм контролю за здійсненням менеджерами операцій, що передбачають відчуження активів підприємства, розпорядження великими сумами коштів, залучення великих позик і кредитів. Наприклад, можна закріпити необхідність узгодження найважливіших для бізнесу операцій загальними зборами, менш значних – наглядовою радою. Всі обмеження щодо здійснення операцій від імені підприємства треба внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, аби вони відображалися у виписках з реєстру. У подальшому виписки з реєстру можна використовувати як доказ неправомірності укладення договорів у суді.

4. Доцільно також прийняти на підприємстві Положення про комерційну таємницю і конфіденційну інформацію. У цьому документі необхідно передбачити можливість надання її третім особам тільки за рішенням загальних зборів (наглядової ради) і встановити відповідальність за її розголошення особами, котрі мають до неї доступ. За законодавством України до категорії конфіденційної інформації може бути віднесено будь-які дані про підприємство (його діяльність), окрім передбачених ухвалою КМУ «Про перелік відомостей, які не складають комерційної таємниці».

У випадках, коли законодавством встановлено переважне право учасника на купівлю відчужуваних іншим учасником корпоративних прав підприємства, статут має максимально чітко визначати порядок і терміни реалізації учасниками такого переважного права. Бажано, звичайно, прагнути до консолідації в руках основних власників якомога більшого пакета акцій (часток) підприємства. Кожен міноритарний учасник є для рейдерів потенційним «містком», через який вони отримують доступ до інформації про підприємство, а згодом і можливість діяти, використовуючи права цього учасника. Зрозуміло, що для багатьох підприємств стовідсотковий контроль є утопією, проте доцільно проводити постійну роботу з міноритаріями на предмет можливості скуповування їхніх акцій (часток) для того, аби запобігти переходу цих активів у небажані руки потенційних поглиначів.

5. Оскільки доступ до реєстру власників цінних паперів акціонерних товариств – це досить сильний козир у руках рейдерів, з якого починається побудова багатьох схем недружнього поглинання, при укладенні договору з реєстратором слід вибирати великі компанії, банки, що діють на відповідному ринку тривалий час, мають добру репутацію, регулярно згадуються засобами масової інформації. Швидше за все, таким реєстраторам буде невигідно ставати учасниками рейдерських схем.

В усіх договорах, що укладаються підприємством та за якими підприємство виступає стороною-боржником, повинна бути передбачена умова, що уступка права вимоги за договором може бути здійснена тільки за згодою боржника. Це дозволить запобігти неконтрольованому скуповуванню боргів підприємства.

6. Окрім цього, необхідно здійснювати постійний моніторинг: активів і зобов’язань підприємства шляхом періодичного отримання виписок з реєстрів операцій, іпотек, заборон відчуження нерухомого майна, обтяження рухомого майна; судових рішень, які стосуються підприємства (на сьогодні це дозволяє робити створена і вже працююча система реєстрів судових рішень у господарських, цивільних, кримінальних справах, яка доступна всім у мережі Інтернет).

7. Доцільно також зробити пакет нотаріально-засвідчених документів, що складається із установчих документів, протоколів загальних зборів, рішень керівних і контролюючих органів підприємства, зразків підписів основних власників і менеджменту, відбитку печатки, правовстановлюючих документів на основні активи. Такий пакет треба зберігати за межами території підприємства, у важкодоступному для третіх осіб місці, наприклад, у нотаріуса, у банківському осередку тощо.

8. Якщо йдеться про холдингову структуру, то бажано розділити між підконтрольними підприємствами процес виробництва і закупівлі сировини та реалізації продукції, що дозволить відокремити активи, які задіяні у виробництві, від діяльності, котра може призвести до появи заборгованості на підприємстві, яке має такі активи. Для цього створюються торгові доми, фірми-посередники між підприємством і постачальником сировини.

9. Часто трапляється, що рейдерів «відлякує» й існування значної кількості зобов’язань підприємства, термін виконання яких вже настав, наявність кредиторської заборгованості, знаходження активів підприємства в заставі. В цьому випадку захоплення для них може виявитися недоцільним з фінансової точки зору.

Не зайвою є й організація роботи з охорони активів. Наприклад, можна укласти договір з охоронними фірмами тощо.

ЯКЩО ДО ВАС УЖЕ ПРИЙШЛИ!

Якщо рейдерська атака все ж таки неминуча, або вже відбулася, діяти слід швидко, але продумано. Звичайно, у кожному конкретному випадку необхідний індивідуальний підхід, проте деякі методи можуть виявитися корисними у будь-якому випадку.

1. Так, якщо власник отримав інформацію про скуповування корпоративних прав, що розпочалося поглиначами, можна організувати контрскуповування, адже здебільшого увагу міноритаріїв привертає саме ціна, запропонована рейдерами. А отже, вони повинні погодитися на більш вигідні умови. Також можна провести додаткову емісію акцій (збільшити статутний фонд, якщо йдеться про ТОВ) і, таким чином, істотно зменшити фактичний розмір рейдерського пакета корпоративних прав.

2. Активи підприємства необхідно законним способом передати у власність іншого підконтрольного підприємства з більш стійкою до недружніх поглинань організаційно-правовою формою – продати, внести до статутного фонду тощо.

3. У разі силового захоплення підприємства на підставі рішень судів слід невідкладно оскаржити такі рішення в судовому порядку та одночасно подати клопотання про припинення їх виконання. Крім того, основним власникам доцільно особисто звернутися до суду з позовами про визнання недійсними рішень загальних зборів, проведених без їхньої участі, а також рішень нового нелегітимного менеджменту.

4. Не зайвим буде звернутися із заявами про здійснення нападу на підприємство до правоохоронних органів, державних органів по боротьбі з рейдерством, а також висвітлити проблему в ЗМІ.

5. І, звичайно, бажано вже на етапі здійснення превентивних заходів мати сильну юридичну службу або надійного партнера в особі юридичної фірми, щоб у разі виникнення проблеми із загарбниками швидко і ефективно вжити заходів задля її вирішення. При цьому остаточний вибір юрисдикції і форми захисту активів клієнта, як і форми корпоративного аудиту, кожного разу визначається, виходячи з конкретної ситуації.

Перераховані механізми на сьогодні є найкращою профілактикою, а в деяких випадках і панацеєю від недружнього поглинання.

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати