Блог: МОРАТОРІЙ НА ПРОДАЖ ЗЕМЛІ В УКРАЇНІ

image post
 • author

  Автор:

  DEN
 • Опубліковано:

  07 Лип 2017
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  147

МОРАТОРІЙ НА ПРОДАЖ ЗЕМЛІ В УКРАЇНІ

Одним з головних активів України є благодатні чорноземні ґрунти, які займають 8,7 % світових площ. Однак в Україні на законодавчому рівні заборонено вільний обіг земель сільськогосподарського призначення.

ДЕЩО ПРО ІСТОРІЮ МОРАТОРІЮ

Історія мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення розпочалася одночасно із запровадженням права приватної власності на землю.

Земельний кодекс України в редакції 1992 року передбачав шестирічну заборону на відчуження приватизованих земельних ділянок, яку згодом було частково знято Декретом Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок».

У вигляді, наближеному до сучасного, мораторій був запроваджений з прийняттям у 2001 році Закону України «Про угоди щодо відчуження земельної частки (паю)». Закон забороняв відчужувати земельні частки (паї), крім передачі їх у спадщину та при викупі земельних ділянок для державних і громадських потреб.

Пізніше із прийняттям нового Земельного кодексу України від 25.10.2001 мораторій не лише не було скасовано, навпаки, його сферу було розширено й на земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства та іншого товарного сільськогосподарського виробництва. Заборона мала діяти до 1 січня 2005 року, проте введений як тимчасовий захід у 2001 році, мораторій продовжувався вже 7 разів (у 2004, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012 і 2015 роках), та на даний час діє до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, який мав би врегулювати анонсований ще 18 січня 2001 року «порядок реалізації прав громадян і юридичних осіб на земельну частку (пай)», але навіть за цих умов – не раніше 1 січня 2017 року.

Наразі мораторій продовжено на засіданні Верховної ради

ще. Але жваво обговорюється питання його зняття.

МОРАТОРІЙ НА ЗЕМЛЮ В ДОСВІДІ ІНШИХ КРАЇН ( ЗА http://agravery.com/uk/)

Україна не є єдиною країною, в якій запроваджено мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Так, у Німеччині діє закон про оборот земельних ділянок, прийнятий ще у 1961 році, який передбачає дозвільний порядок відчуження земельних ділянок. Всі землі більше 1 га підлягають продажу лише з дозволу місцевих органів влади. Дозвільний порядок придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення існує і в Австрії. Видача дозволу здійснюється районною комісією з земельного обороту відповідно до федерального Закону «Про оборот земельних ділянок». У Нідерландах органи земельного контролю ратифікують кожну угоду, пов’язану з переходом права власності на землю. У таких країнах, як Франція, Данія, США купівля-продаж сільськогосподарських земель для несільськогосподарських цілей або забороняється (в районах особливо родючих земель), або обмежується (вимагається дозвіл місцевих органів влади, а також осіб, що проживають в такій місцевості). Крім того, з метою боротьби зі спекуляцією земельними ділянками передбачено, що будь-які куплені землі можуть бути продані лише зі збігом певного, встановленого законом строку. У Норвегії лише 3% земель придатні для сільськогосподарського виробництва, тому відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється також у дозвільному порядку, дозволи видаються міністерством сільського господарства та іншими органами державного управління. Дозвіл на купівлю видається лише особам, що мають необхідну професійну підготовку і згодні проживати у відповідній місцевості та вести своїми силами господарство. А ось основним правилом земельного ринку Швейцарії є те, що земля повинна належати виключно тому, хто її обробляє. У сусідній Польщі ринок земель регулюється переважно економічними засобами. Держава через спеціально створене Агентство сільськогосподарської власності державної казни здійснює викуп у селянських господарств земель та нерухомості і продає їх перспективним господарствам, переселенцям - малоземельним, молодим селянам тощо. Пріоритет надається покупцям, що мають необхідну кваліфікацію. Розрахунки здійснюються з розстроченням на 20 - 30 років. В Угорщині пріоритетне право на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення надається особам, що пов'язані із сільськогосподарською діяльністю та мають необхідну кваліфікацію.

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ

Отже, як зазначають провідні юристи, економісти нашої держави , для ефективного економічного розвитку країни потрібен цивілізований ринок земель з можливістю купівлі-продажу земель сільськогогосподарського призначення. Це дозволить Україні стати однією з країн-лідерів економічного розвитку в європейському регіоні, а можливо й на світовій арені та вивести з тіні багатомільйонні суми, за які на сьогоднішній день в тіні відбувається обіг земель сільськогосподарського призначення поза межами правового поля.

Існує й діаметрально протилежна думка спеціалістів на зняття мораторію із абсолютно негативними прогнозами.

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати