Блог: МАСШТАБИ МОРАТОРІЮ НА ЗЕМЛЮ

image post
 • author

  Автор:

  DEN
 • Опубліковано:

  07 Лип 2017
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  114

МАСШТАБИ МОРАТОРІЮ НА ЗЕМЛЮ

Для того, щоб зрозуміти, наскільки масштабним явищем є мораторій, давайте розберемося, скільки землі підпадає під його дію і якої кількості громадян це стосується. Згідно із законодавством, під мораторій підпадають такі категорії земель:

1. сільськогосподарські угіддя у державній та комунальній власності: всього 10,5 млн. га;

2. несільськогосподарські угіддя в державній та комунальній власності – 1,3 млн. га;

3. невитребувані паї – 16 тис. га;

4. земельні частки (паї): 27,7 млн. га;

5. сільськогосподарські землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у власності: у власності юридичних осіб близько 1 млн. га, у власності громадян оціночно 500 тис. га.

Всього під мораторій підпадає приблизно 41 млн. га, що становить 96% всіх с/г земель в Україні.

Розподіл земель під мораторієм за категоріями наступний:

1. 68% підмораторних земель – це земельні паї, які перебувають у приватній власності. Щодо кількості землевласників, яких стосується мораторій, то тільки власників паїв – 6,9 млн., а це – 16,2% постійного населення України. Переважна більшість таких власників мешкають у сільській місцевості.

2. 26% — сільськогосподарські угіддя в державній та комунальній власності.

3. 4% — землі для ведення товарного виробництва (крім паїв).

4. 3% — не сільськогосподарські угіддя державної та комунальної власності.

4% с/г земель — не підпадають під дію мораторію (1,7 млн. га) і це землі у приватній власності, що перебувають у вільному обігу. Під мораторій, наприклад, не підпадають такі категорії сільськогосподарських земель, як для ведення особистого селянського господарства (крім «паїв»), для ведення підсобного сільського господарства, для індивідуального садівництва та ін.

ПІДМОРАТОРНІ ЗЕМЛІ: ДОЗВОЛЕНІ І НЕДОЗВОЛЕНІ ДІЇ.

Законодавство дозволяє пайовикам здавати паї в оренду, обмінювати на іншу земельну ділянку, а також залишити пай нащадкам у спадщину. Водночас їм забороняється продавати свої ділянки, змінювати їх цільове призначення, вносити права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств та передавати у заставу.

Мораторій стримує розвиток сільської місцевості та сільського господарства, оскільки перешкоджає перерозподілу земельних ресурсів до більш ефективного власника та виробника, знижує ціну оренди та доходи власників (докладніше див. статтю «Економічна віддача землі сільськогосподарського призначення в Україні та її розподіл»), а також обмежує доступ до кредитних ресурсів, і тому має бути усунутий якнайшвидше.

Для цього різними експертами на сьогодні пропонується декілька стратегій: як повне скасування мораторію на всій території України, так і різновиди поступового запровадження ринку (зняття мораторію спочатку із земель державної власності – близько 10,5 млн. га), або зняття його з усіх с/г земель, але у пілотних районах, – для апробації можливих проблем та особливостей). Ще однією альтернативою є передача питання відкриття ринку та встановлення обмежень на ринку землі до повноважень місцевих (районних) органів влади.

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати