Блог: ЮРИДИЧНІ МОМЕНТИ ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОГО ПАЮ (на основі даних юрвідділів)

image post
 • author

  Автор:

  babaZina
 • Опубліковано:

  12 Вер 2017
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  103

ЮРИДИЧНІ МОМЕНТИ ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОГО ПАЮ (на основі даних юрвідділів)

Вирішила спробувати сетежчку блогерші. Перша стаття важлива і актуальна,як на мене! Бо хто, як не ми самі, зможемо захисти свою копієчку і землю...

"До центрів права РОГО «Комітет виборців України» звертається чимало селян, які є власниками земельних паїв і надали їх в оренду агрофірмам. Людей переважно хвилює питання низьких розмірів оплати за оренду їхнього паю орендарями-підприємцями та фірмами, взагалі відсутності будь-якої оплати, можливості дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки (паю) тощо. Тож деякі поради щодо передачі земельної ділянки в оренду надає юрист Рівненського КВУ В'ячеслав Горбенко.

Питання оренди землі, форм та розмірів оплати за оренду, її встановлення та зміни, порядку укладення, зміни та припинення договорів оренди тощо регулюються Земельним кодексом України, Законом и «Про оренду землі» тощо.

Як передбачено у ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України «право оренди земельної ділянки» - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Тому, передаючи ділянку (пай) в оренду, слід укласти договір оренди з тим, кому ви її передаєте. Він обов'язково має бути письмовим, а не усним. Для прикладу, постановою Кабінету Міністрів від 03 березня 2004 року № 220 затверджений Типовий договір оренди земельної ділянки (паю).

За бажанням, при укладенні такий договір може бути посвідчений нотаріально. У цьому випадку державна реєстрація такого договору оренди землі (паю) здійснюється обов'язково. Адже це прямо передбачено у статті 20 Закону про оренду землі. Варто відзначити, що право оренди земельної ділянки виникає в орендаря з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державну реєстрацію договорів оренди землі здійснюють територіальні (районні) органи земельних ресурсів.

Крім цього, у відповідному договорі визначається строк, на який він укладається, зазначаються розміри плати за її оренду, строків та порядок її внесення. Стаття 15 вищевказаного Закону встановлює, що істотними умовами договору оренди землі (тобто тими, які в ньому обов'язково прописуються) є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди (визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану земельної ділянки; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; та інші.

Якщо вам пропонують укласти договір, але його примірника, підписаного орендарем не надають, то в такій ситуації краще відмовитися від його укладення. Адже за відсутності у вас договору, якщо орендар порушуватиме досягнуті з вами домовленості, без договору «на руках» вам буде складно захистити свої права від їх порушень з боку недобросовісного орендаря. Коли ж такий договір ви вже уклали, але його примірника вам не надали, то варто в орендаря попросити примірник відповідного договору. Якщо вам безпідставно не будуть його надавати, то можна написати скаргу до органів прокуратури.

Передаючи свою земельну ділянку (пай) в оренду, потрібно пам'ятати, що є свої особливості і стосовно сплати орендної плати. Для прикладу, громадянка І. звернулася з питанням щодо зміни розміру орендної плати за землю. У 2002 році вона уклала договір оренди земельної ділянки з Агрофірмою, але орендна плата, згідно з договором, становить 1,5 % від вартості земельної ділянки і громадянка вважає цю плату занадто низькою, а численні усні звернення до керівника фірми виявилися безрезультатними. На цей час розмір плати за оренду земельної ділянки громадянки дійсно не відповідає законодавству. Оскільки згідно з Указом Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 2 лютого 2002 року № 92/2002, встановлено запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря. Іншими словами, у випадку заниженої орендної плати (такої, яка не відповідає встановленій в Указі), або якщо Агрофірма, орендуючи земельний пай, отримує прибутки від її використання, то селянин - власник паю, вправі переглянути розмір орендної плати в бік її збільшення. Для цього йому слід подати письмову заяву-пропозицію (як додаткову угоду до договору оренди землі) про збільшення розміру орендної плати до керівництва Агрофірми. Адже згідно зі ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, але у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Громадянам, які надали в оренду свої земельні ділянки, варто знати і те, що у випадку порушення істотних умов договору оренди землі, (порушення прав сторони договору, порушення строків виплати або невиплата орендної плати, та інші), орендодавець (селянин) взагалі має право розірвати договір достроково в судовому порядку, керуючись ст. 32 Закону, яка передбачає, що на вимогу однієї з сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору. Тому в ситуації, коли Агрофірма порушує строки виплати або не сплачує селянину орендної плати, сплачує занижену орендну плату та з інших підстав, останній вправі, не чекаючи закінчення строку договору оренди, достроково припинити дію цього договору, розірвавши його в судовому порядку.

Насамкінець варто зазначити, що для успішного захисту своїх прав як орендодавця селянину бажано попередньо звернутися за кваліфікованою правовою допомогою до адвоката чи юриста. Оскільки кожна життєва ситуація є індивідуальною".

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати