Блог: ЯК ЖИВЕТЬСЯ ФЕРМЕРУ В ЄВРОПІ? ПІЛЬГИ, КРЕДИТИ, НОВІ РИНКИ. (1 стаття)

image post
 • author

  Автор:

  Sarmat
 • Опубліковано:

  25 Жов 2017
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  95

ЯК ЖИВЕТЬСЯ ФЕРМЕРУ В ЄВРОПІ? ПІЛЬГИ, КРЕДИТИ, НОВІ РИНКИ. (1 стаття)

Планую викласти три статті об'єднаних,власне, темою фермерства в Європі. До вашого ознайомлення перша.

На кінець минулого року кількість діючих фермерських господарств в Україні становила майже 34 тисячі. Але у загальній структурі виробництва с/г їхня частка залишається дуже незначною – на рівні 6-8% на рік, тоді як у ЄС ця позначка досягає майже 100-відсоткового показника. Який європейський досвід розвитку, стимулювання с/г галузі в цілому та фермерства зокрема?

"БЕЛЬГІЯ: МОЛОЧНІ РІКИ НА ВУЛИЦЯХ БРЮССЕЛЯ ТА ПРЕТЕНЗІЇ ДО ЄС

Бельгія, як високо економічно розвинута країна, має сучасну і ефективну галузь сільського господарства та агропромисловості. Кожен бельгійський регіон просуває свою спеціалізацію у цій сфері, де тотальну роль відіграють приватні фермерські господарства. Наприклад, у Фландрії переважає м'ясо-молочне скотарство. У гірській місцевості Арденни (це вже регіон Валлонія) фермери спеціалізуються на тваринництві, птахівництві. Крім того, у Бельгії вирощують пшеницю, цукровий буряк, багато видів овочів, льон, тютюн, цикорій (його тут називають «шікон»), а також квіти.

Незважаючи на інтенсивність сільського господарства, ця галузь не є провідною у структурі економіки країни. Натомість Бельгія майже повністю забезпечує себе продуктами харчування, а за деякими показниками, зокрема виробництва молока, значно перевищує внутрішній попит.

На тлі виваженої урядової політики у цій сфері, доступності банківських кредитів для розвитку фермерства, наявності сучасної сільськогосподарської техніки (у середньому один трактор на 8 га землі), а також сучасних передових технологій, бельгійські фермери дуже часто висловлюють незадоволення станом та перспективами свого економічного і соціального добробуту.

І головні претензії тут трудівники ланів висловлюють переважно не бельгійській владі, а керівним інституціям Євросоюзу, в особливості, Єврокомісії.

Адже спільна політика у сфері сільського господарства і риболовства має високий рівень централізації саме на загальноєвропейському рівні ЄС. Відповідні регламенти та директиви Єврокомісії є обов'язковими для виконання національними урядами, а відтак і фермерами на місцях. Все це відбувається на тлі високого рівня зарегульованості агропромислового сектору, визначення відповідних квот, намагання впливати на цей ринок з боку політиків і чиновників, що засідають у Європейському кварталі у Брюсселі.

Кілька разів на рік центр бельгійської столиці перетворюється на велике село, вулиці якого окупували сотні і навіть тисячі тракторів разом із коровами та свинями. Це місцеві фермери проводять чергову масову акцію протесту через незадоволення агропромисловою політикою ЄС. Остання така маніфестація пройшла у січні цього року, коли фермери на знак протесту вилили на вулиці Брюсселя декілька тонн молока. Йшлося про перевиробництво цього продукту та різкого падіння закупівельних цін на молоко. Відтак, фермери вимагали реагування Єврокомісії на проблему. Це все відбувалося на тлі масових постачань до Європи дешевого сухого молока із США. І це лише один із прикладів боротьби бельгійських фермерів (а також і французьких, і німецьких) із європейською бюрократичною машиною.

ЕКСПОРТ ПРОДОВОЛЬСТВА З ЄС ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ РОСІЄЮ САНКЦІЙ ЗРІС

Але спільна політика ЄС у галузі сільського господарства має й суттєві переваги для європейських фермерів. Йдеться про виділення субсидій із багатомільярдного бюджету Євросоюзу на підтримку виробників. До слова, саме це питання є одним із найбільш проблемних під час обговорення країнами-членами видатків бюджетного плану, який затверджується на 7 років. Доводилося чути позицію британських політиків, які не розуміли, чому їхні громадяни повинні сплачувати податки, з яких потім виділялися субсидії на підтримку фермерів, наприклад, у Румунії.

Деякі експерти кажуть, що такі субсидії є тупиковим шляхом для розвитку галузі, підтримання її конкурентної здатності. Але сучасні технології у Західній Європі досягли такого рівня, що перевиробництво неминуче, а сільські господарства не хочуть втрачати свої прибутки та роботу.

У будь-якому разі, ці фонди доступні, і бельгійські фермери мають реальні механізми для їх отримання.

І ще одна нібито проблема. Це – економічні санкції, запроваджені Євросоюзом проти Росії та, відповідно, так звані, контрсанкції, уведені у відповідь Москвою. У російській пресі продовжується істерика про те, що європейські виробники сільськогосподарської продукції несуть величезні збитки через режим «необрунтованих, неефективних, несправедливих та не потрібних» обмежувальних заходів проти РФ. Зокрема, Бельгія втратила деякі позиції щодо свого експорту до Росії овочів, продукції садівництва, ягід, сирів. Але, як показують актуальні дослідження, упродовж попередніх років експорт продовольства з країн ЄС, із Бельгії зокрема, не лише не знизився, але має упевнену тенденцію до зростання. Це пов'язано з виходом європейських виробників на нові ринки, обсяг яких вже перекрив можливі збитки від обмеження торговельної діяльності з агресивною Росії"

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати