Блог: У СВІТОВОМУ БАНКУ СПОДІВАЮТЬСЯ, ЩО УКРАЇНА ЗАПРОВАДИТЬ РИНОК ЗЕМЛІ ДО НАЙБЛИЖЧИХ ВИБОРІВ

image post
 • author

  Автор:

  babaZina
 • Опубліковано:

  04 Чрв 2018
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  64

У СВІТОВОМУ БАНКУ СПОДІВАЮТЬСЯ, ЩО УКРАЇНА ЗАПРОВАДИТЬ РИНОК ЗЕМЛІ ДО НАЙБЛИЖЧИХ ВИБОРІВ

Європейський суд з прав людини прийняв рішення про те, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі порушує права людини та Конституцію України. У Світовому банку сподіваються, що український Уряд наважиться скасувати мораторій і запровадити ринок землі ще до виборів.

Про це 30 травня на прес-конференції у Львові повідомив консультант Світового банку із земельних питань Денис Нізалов.

«Скасуванню мораторію заважає брак політичної волі. Усі бояться, що мораторій – це заполітизована реформа. Щоб її впроваджувати, влада має іти на певні ризики… Але це технічні речі, які вирішуються. Фактично мораторій не вирішив ті проблеми, задля яких він проваджувався», – зазначив Д.Нізалов.

Водночас експерт висловив сподівання, що Уряд наважиться на цей крок до президентських виборів.

«Така можливість є і ми сподіваємося, що в Уряду вистачить сміливості, щоб цю реформу запровадити. Чому зараз, чому не зважаючи на вибори? Тому що кожного року Україна втрачає від дії мораторію. Зараз Україні як ніколи потрібно активізувати економічне зростання. Земельна реформа є чи не єдиним важелем, який допоможе прискорити економічне зростання в Україні і залучити інвестиції, які вкрай необхідні у сільській місцевості. Якщо відтерміновуємо цю реформу, втрачаємо і в економічному зростанні і в добробуті селян, які мають землю але не можуть нею вільно ропоряджатися», – зазначив він.

Зі слів Д.Ніязова, закон про ринок землі має передбачати певні запобіжники.

«Як зазначив європейський суд у своєму рішенні, запровадження мораторію є найжорсткішим обмеженням прав. Лише шість країн мають подібні жорсткі обмеження. Інші країни не стикалися з тим, як долати наслідки такого жорсткого обмеження. В Україні як наслідок дії мораторію за 17 років накопичена пропозиція – дуже багато людей, які хотіли би продати землю, тому що вони вже неспроможні її обробляти. Щоби убезпечити ринок від негативних явищ на початковому етапі, коли він тільки відкриється, потрібно думати про запобіжники від надмірної концентрації. Це може бути визначений максимальний обсяг землі в власності однієї особи – фізичної чи юридичної. Запобіжники щодо мінімальної ціни на перших етапах, щоби попередити шахрайство, обвал цін. Ще одне – завдяки дії мораторію земля не була предметом банківської застави, не була проведена нормальна ринкова оцінка цього активу. Тому банки наразі не знають, як використовувати землю як предмет застави. Без ринку таких продуктів не з’явиться. Потрібно, щоб земля стала активом для розвитку сільської місцевості і сільського господарства», – додав він.

Довідка.

За даними Світового банку, на сьогодні під мораторієм в Україні перебуває 40 млн га. Це 94% всіх сільськогосподарських земель, або 66% всієї території України. З них 27,7 млн га (майже 70%) належать громадянам.

Через мораторій майже 7 мільйонів землевласників, тобто кожен 6-й українець, позбавлений конституційного права розпоряджатися своєю власною землею.

За час дії мораторію понад 1 млн пайовиків не дожили до можливості керувати своєю земельною власністю, а частина з них навіть не встигла передати свою землю у спадок, і більшість цієї землі знову перейшла, замість родин померлих, у власність держави.

У світі залишилось лише 7 країн, громадяни яких не мають права розпоряджатися своєю землею: Україна, Північна Корея, Куба, Венесуела, Конго, Таджикистан, Білорусія.

За матеріалами: zik.ua

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати