Блог: АНДРІЙ КОШИЛЬ: "ЗЕМЛЯ — ЦЕ НАЙЦІННІШИЙ АКТИВ І ВЕЛИКА ПЕРСПЕКТИВА" (із сайту Пропозиція)

image post
 • author

  Автор:

  Sarmat
 • Опубліковано:

  20 Сер 2018
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  63

АНДРІЙ КОШИЛЬ: "ЗЕМЛЯ — ЦЕ НАЙЦІННІШИЙ АКТИВ І ВЕЛИКА ПЕРСПЕКТИВА" (із сайту Пропозиція)

Із кожним роком земельне питання стає все гострішим. Часто-густо законодавчі акти ініціюють і реалізують люди дуже далекі від землі і сільського господарства. Тож 2004 року задля захисту прав власників паїв і подолання корупції та правової допомоги всім учасникам земельного ринку група землевпорядних організацій створила Асоціацію «Земельна спілка України» (ЗСУ), яка є недержавною неприбутковою організацією. З самого початку створення Спілку очолює Андрій Кошиль. «Пропозиція» спілкувалася з президентом ЗСУ про найболючіші питання земельної сфери та шляхи їхнього вирішення.

 ПРО РИНОК ЗЕМЛІ

Якби ринок землі відкрився просто зараз, то якими були б ціни?

Цікаве питання, на яке немає однозначної відповіді. Реальна ціна залежатиме від того, хто і за яких обмежень буде допущений до купівлі землі. А якщо брати ціни пропозиції, то Земельна спілка України із серпня попереднього року проводить публічний експеримент на порталі www.zem.ua. Будь-який власник землі може виставити на продаж ділянку, зазначивши тільки її кадастровий номер і очікувану вартість. Середньозважена ціна пайової підмораторної землі становила понад 8 тис. дол./га. Так що заяви про те, що власники продадуть свої ділянки за 300 дол. — це тільки міфи. Менше ніж 3% опитаних респондентів реально готові виставити свої ділянки на продаж.

Ми вивчаємо не тільки ціни на окремі ділянки, а й на сформовані масиви, збираємо інформацію про кількість сільськогосподарських підприємств з укладеними договорами оренди та фермерських господарств. Частина цієї інформації є на сайті “Земля для бізнесу” www.zem.com.ua, на якому можна побачити відповідні ціни й пропозиції за всіма областями. Решта відомостей — у закритій внутрішній базі, де міститься інформація про понад 350 тис. га земель. Це пов’язано з рейдерськими захопленнями і загальною непрозорістю ринку. Власники підприємств не бажають публікувати інформацію про продаж і надають її тільки після підписання договору про нерозголошення й перевірки всієї «підноготної» потенційного покупця.
Також потенційне відкриття ринку потребує активної роботи із власниками землі, яких понад 14 млн, а ті, своєю чергою, потрібують допомоги — консультаційної, правової. А найголовніше — треба значно спростити й звести воєдино земельне законодавство — нині воно надто складне, розгалужене й суперечливе. Навіть фахівцям важко відстежити зміни, які в ньому відбуваються, а звичайній людині це взагалі не під силу. Створення нового земельного кодексу — вимога часу. Треба відзначити шалений попит на інформацію про ціни на ділянки, на роз’яснення пунктів земельного законодавства, на надання правової допомоги. Наш Земельний портал України www.zem.ua без будь якої реклами й просування за рік відвідали близько мільйона користувачів, і їхня кількість постійно збільшується.

 Які саме земельні питання найбільше цікавлять простих людей?

 Жага знань цих питань дуже велика. На ресурсі можна дізнатися ціну земельної ділянки навіть без процесу реєстрації. В основному, люди хочуть продавати землю, а не здавати її в оренду.

Для користувачів сайту важливо, що вони можуть знайти відповіді на найболючіші для них питання, а до того ж — отримати покрокові інструкції, форми документів, відповідні роз’яснення.

Сьогодні інформація про продаж і оренду землі, в основному, акумулюється на ресурсі olx. Але цей майданчик не пристосований для торгівлі землею. Сподіваюся, з’являться нові майданчики, зокрема й державні. Не повинно бути монополії, яка загрожує правам власникам землі та сприяє корупційним схемам.

 Противники відміни мораторію на продаж землі часто наводять аргумент, що за умови вільної купівлі-продажу її вщент скуплять іноземні корпорації...

Потенційний попит на українську землю може бути справді великий. Оскільки в Європі мало вільних сільгоспземель, наша країна в цьому сенсі цікава для багатьох суб’єктів агрогосподарювання. Основна проблема європейських країн, зокрема Німеччини, — це намагання стримати зростання цін на землю сільськогосподарського призначення. За умови низьких (навіть від’ємних) ставок за депозитами, гроші із банків спрямовуються в альтернативну енергетику, аграрні наділи. Але заплутане й суперечливе законодавство, неналежний захист прав власності та корупція відлякують інвесторів від України.

По суті, український земельний ринок — один із перспективних у Європі. Якість земель, непогана інфраструктура і вдале географічне розташування — це наші конкурентні переваги.

Щодо побоювань «викупу» всієї країни в разі відкриття вільного ринку, то мені здається це неможливим принаймні з двох причин. По-перше, ніякого “вільного” ринку не буде. Майже всі країни так чи інакше регулюють ринок сільгоспземель, а в Україні з політичних і соціальних мотивів він може бути тільки суперзарегульованим, з багатьма обмеженнями. По-друге, інвесторів не цікавлять окремі паї (середній розмір пайової ділянки — 4,2 га), а тільки сформовані масиви. Навіть знайти власників ділянок проблематично, а домовитися з ними про викуп за економічно доцільними цінами — майже нереально. Для прикладу, сьогодні ніхто не забороняє законно, через механізм емфітевзису, взяти в обробіток на 100 чи 200 років (а фактично — купити) пайові земельні ділянки для закладення саду чи ягідника. І охочих багато, але вони протягом одного-двох років шукають оптимальні варіанти — і не завжди знаходять. Бо не можуть домовитися за ціною з власниками та сформувати єдині масиви хоча б на рівні 50-100 га.

За великим рахунком, питання відміни мораторію — політичне й іміджеве. Ринок сільгоспземель, хоч поки ще й не прозорий і цивілізований, у нас усе ж таки вже є і розвивається. Питання тільки в тому, чи захоче держава ним керувати й виводити «з тіні».

 Що потрібно, аби зменшити корупційну складову в земельному питанні?

Варто скасувати безоплатну приватизацію ділянок, оскільки це додаткове підживлення корупції. В аграрному комітеті ВРУ готують закон про поліпшення механізму аукціонів для держземель, за якими теж виникає багато тіньових схем. Також потрібно передати низку повноважень органам місцевого самоврядування.

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати