Блог: ЕКСПЕРТИ РОЗПОВІЛИ ПРО РИЗИКИ ТА ПЕРЕВАГИ ЗНЕСЕННЯ ХРУЩОВОК (Із сайту Сьогодні)

image post
 • author

  Автор:

  Marynka
 • Опубліковано:

  19 Лис 2018
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  45

ЕКСПЕРТИ РОЗПОВІЛИ ПРО РИЗИКИ ТА ПЕРЕВАГИ ЗНЕСЕННЯ ХРУЩОВОК (Із сайту Сьогодні)

В Україні зараз потрібно зносити цілі мікрорайони, які забудовані хрущовками

Не секрет (і сайт "Сегодня" писав про це нещодавно), що житловий фонд в Україні застарів. Зараз реконструкції потребує половина житлофонду країни. Міністерство регіонального розвитку довгий час обіцяло розробити законопроект, який дозволить вирішити цю проблему. І ось, днями прес-служба відомства заявила, що законопроект майже готовий, і він дозволить зносити і реконструювати застарілі будинки без 100% згоди мешканців.

У новому законопроекті, який розробляє Мінрегіон, цю норму замінили. Так, незабаром, для початку реконструкції потрібна згода тільки 75% мешканців, а не всіх.

Незважаючи на те, що житловий фонд в Україні дійсно знаходиться в жалюгідному стані, населення дуже скептично ставиться до можливої реконструкції, а тим більше, знесення житла. І для цього є чимало причин: українці побоюються, що вони можуть просто залишитися без своєї житлоплощі після того, як їх переселять, а старий будинок знесуть. Ми дізналися у експертів, чи дійсно потрібно зносити старе житло, і які є ризики.

"Знесення житлових будинків за згодою 75% власників житла - це завжди істотний ризик. На сьогодні практично відсутні механізми, що гарантують захист інтересів власників житла, що зноситься. Тому є підстави очікувати досить гострої реакції від населення. І якщо в сусідній Росії, в Москві подібний підхід поки не викликав кардинально негативної реакції, то в Києві, де більш розвинене громадянське суспільство, розвиток ситуації може бути непередбачуваним. Мають місце два типи проблем:

спотворення думки мешканців будинку (підтасовка результатів, силовий тиск з боку забудовників або зацікавлених осіб;

не прийняття до уваги реальних побажань при розселенні", - говорить в коментарі сайту "Сегодня" глава агентства "Євро Рейтинг" Григорій Перерва.

Президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта зазначив, що ідея про знесення житла - правильна, але суспільство дуже негативно ставиться до таких проектів.

"Глобально – це правильна концепція і правильний напрямок, тому що житло зношується. Зараз є нові технології, тому, ті, вимоги, які були раніше, застаріли і морально і фізично. Тому ідея правильна. Наскільки вона реалізовується? Мені здається, що 75% в цій ситуації не допоможуть. Тих, хто не дав згоду, як будуть виселяти? Силою? Ось, в будинку живе 100 осіб, 75 з них дали згоду, інші 25 не дали, як їх виселяти?

Питання не в тому, як передбачити порядок законом, питання в тому, наскільки готові власники і соціум до таких проектів. Це найголовніша проблема. Люди не довіряють таким ініціативам, вони вважають, що їх можуть обдурити, наприклад, забрати це і не дати натомість нічого нового", – пояснює Юрій Піта.

Григорій Перерва, в свою чергу, додає, що, в той же час, приймати рішення по застарілому житлофонду необхідно, адже терміни експлуатації хрущовок або підходять до завершення, або вже завершилися. А подальше затягування питання може обернуться значними техногенними катастрофами, наслідки яких виявляться набагато більш чутливими для великих міст, ніж виступи незадоволених жителів.

"Запропонований механізм недосконалий, але на даному етапі - єдино можливий. Дуже важливо, щоб в ході його реалізації здійснювався жорсткий контроль за дотриманням прописаних в законодавстві вимог в частині захисту інтересів жителів. А також, щоб паралельно виділялися кошти, модернізувалася і розширювалася інфраструктура, пов'язана з комфортним проживанням. В іншому випадку отримаємо інструмент лобіювання інтересів великих забудовників", - розповів Перерва.

Президент Асоціації фахівців з нерухомості України додає, що для реалізації цієї ідеї потрібно більше говорити про неї. Розповідати про переваги, забезпечити гарантії. Та й багато політиків і великі забудовники люблять спекулювати на цій темі.

"Адже зараз одні кажуть, що це добре, а інші, що це обман. І люди не розуміють, так добре це, чи погано. Зрозуміло, що можуть бути мінуси, але треба і про плюси говорити", - підсумував Піта.

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати