Блог: АФЕРИ В СФЕРІ НЕРУХОМОСТІ: ЧОТИРИ СХЕМИ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ШАХРАЇ (продовження, із сайту Сьогодні)

image post
 • author

  Автор:

  Marynka
 • Опубліковано:

  02 Грд 2018
 • Коментарі:

  0
 • Перегляди:

  56

АФЕРИ В СФЕРІ НЕРУХОМОСТІ: ЧОТИРИ СХЕМИ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ШАХРАЇ (продовження, із сайту Сьогодні)

Перевіряйте забудовника і шукайте квартиру в реєстрі

Ринок нерухомості – золота жила для аферистів, адже на одному "об'єкті" можна заробити на кілька років вперед. Тому шахраї і люблять "працювати" з "метрами", відкриваючі все нові схеми. Скільки людей вдається обдурити? Як виявилося, чіткої статистики немає. У Головному управлінні Національної поліції Києва нам повідомили, що ведеться тільки загальний облік правопорушень, а ось вид шахрайства не вказується. Але відомо одне – афери поширені при покупці як "первинки", так і "вторинки". "Сьогодні" з'ясував, як не стати жертвою квартирних шахраїв.

З шахрайськими схемами в сфері нерухомості допомогли розібратися наші експерти:

* Володимир Редкач, експерт з нерухомості і хоум-стейджингу

* Ярослав Куц, адвокат, голова Адвокатського об'єднання "А2КТ"

* Олег Огородник, адвокат

* Гліб Шемовнєв, прес-секретар корпорації "Укрбуд"

Схема №3: довіряй і перевіряй


Фахівці наполегливо рекомендують купувати квартири тільки у власників, а продавців за дорученням обходити десятою дорогою.

"Доручення дійсно доволі легко підробити. І якщо в справі замішаний нечесний нотаріус, то липовим є дійсно тільки підпис довірителя. Вирахувати це може виключно експерт-графолог, – каже Ярослав Куц. – Для цього необхідно кілька оригіналів підписів людини і документ з підробленим підписом. Як правило, такі експертизи проводяться вже під час громадянського і кримінального процесів, але ніяк не перед укладанням угоди купівлі-продажу".

 До речі: якщо запідозрите недобре, то може з'явитися і "власник" з підробленим паспортом, який виписав ту саму "довіреність". Вирахувати такого можна на місці: ставте уточнюючі питання по квартиру, поспілкуйтеся з сусідами, працівниками ЖЕКу і дільничним інспектором (запитайте, чи не втрачав господар документи). Але навіть якщо доручення не липове – можливо, до моменту угоди власник вже відкликав документ. Якщо це з'ясуватися до укладення угоди, вона буде просто скасована, а якщо після – можливі довгі судові розгляди. Однак хочете придбати квартиру, яку продають за дорученням?

"Тоді обов'язково зв'яжіться з власником. Уточніть, чи давав він довіреність, чи згоден на продаж житла, – радить Володимир Редкач. – На щастя, сучасні технології дозволяють здійснити зв'язок, навіть якщо людина перебуває на іншому континенті".

Краще зробити це раптово для довіреної особи – наприклад, на консультації у нотаріуса. Якщо перед вами аферист, спільник просто не встигне підготуватися. Переконайтеся, що на тому кінці дроту саме власник – наприклад, запитаєте паспортні дані, які вказані в довіреності. Не нехтуйте правилами безпеки!

"Якщо ви купите нерухомість за підробленими документами, суд стане на бік обдуреного першого власника, – попереджає Ярослав Куц. – А ви зможете тільки звернутися з позовом до шахраїв".

* Що робити?

Один з найулюбленіших прийомів квартирних шахраїв – продаж нерухомості за фальшивою довіреністю. Цей документ порівняно нескладно підробити, а з огляду на кількість нечесних на руку нотаріусів, такі афери процвітають. Як працюють аферисти? Вони роблять довіреність на своє ім'я нібито від власника квартири, яка дозволяє їм розпоряджатися нерухомістю на свій розсуд – здавати в оренду або продавати житло. Якщо виникне питання, чому власник сам не продає своє майно, шахраї видадуть вам тисячу і одну причину. Серед найпопулярніших – власник в іншому місті або країні і не має можливості відлучитися для здійснення угоди.

Якщо в справі був замішаний нечесний нотаріус, вирахувати обман буде непросто: в такому випадку бланк довіреності буде справжнім, вона буде дійсна в реєстрі, і тільки підпис довірителя буде липовим. У звичайного покупця і навіть досвідченого нотаріуса, який засвідчує подальшу угоду купівлі-продажу, не виникне підозри в законності угоди. А договір уже буде укладено, лжепродавец зникне з вашими грошима, і раптово з'явиться власник квартири.

Схема №4: на вихід


Обережними треба бути при покупці квартири, яку продавець недавно нібито отримав у спадок. Перш за все, тому що аферист може підробити заповіт. Але навіть якщо людині дійсно дісталася в спадок квартира, не виключено, що на ці квадратні метри є й інші претенденти. Вони раптово з'являться після укладення угоди, і виникне суперечка про законність продажу житла. Звичайно, на вулицю вас не виселять, але судові розгляди можуть затягнутися на довгі роки. Результат завжди один – покупець у програші.

* Що робити?

Якщо купили квартиру і раптово з'явився інший спадкоємець, швидше за все, доведеться звертатися до суду або ж вирішувати ситуацію полюбовно, виплативши людині певну суму. "Як правило, судові суперечки з таких питань тривають роками, – розповідає Ярослав Куц. – Нерідко суди визнають право власності на частку за спадкоємцями. В результаті покупцеві доводиться знову її викуповувати". Тому купувати житло, отримане у спадок, найкраще після консультації з адвокатом.

"Іноді люди намагаються продати нерухомість, не оформивши за всіма правилами право на спадщину, – каже Олег Огородник. – Укласти повноцінну угоду у них не вийде: продати житло можна тільки після оформлення свідоцтва про право на спадщину. А ось завдаток спадкоємці можуть вимагати наперед – нібито ви підтвердите наміри купити нерухомість, а ми поки "вступимо" у спадок. Я не рекомендую погоджуватися на таку угоду: претендентів на квадратні метри може виявитися декілька, про домовленості з вами швидко "забудуть", а повернути свій завдаток буде складно".

* Завдаток

Якщо все ж зважилися, оформляйте завдаток за всіма правилами. Це треба зробити у вигляді попереднього договору.

"Там фіксується вартість квартири, терміни покупки і звільнення квартири, терміни зняття продавця з реєстраційного обліку і відповідальність сторін за розірвання договору", – розповідає Олег Огородник.

Всі прописані особи повинні бути виписані до здійснення угоди! Важливо зафіксувати суму завдатку: він не повинен бути надмірно великим (ідеально – $ 1-2 тис.). Якщо продавець хоче передоплату в розмірі понад 25% вартості квартири – є ризик, що після отримання грошей він просто зникне. Небезпечна також покупка нерухомості на торгах конфіскованого майна. На момент продажу може і не бути ніяких проблем, але через деякий час колишні господарі можуть подавати оскарження.

Більше не господар

Почастішали випадки, коли аферисти без відома власника переоформляють документи на житло, і продають його іншим людям. Як уникнути такої ситуації і захистити свою нерухомість?

Щоб квартира не була продана без вас, потрібно зробити кілька дій.

"По-перше, внесіть до реєстру речових прав на нерухоме майно інформацію про ваше право власності (якщо це ще не було зроблено), – говорить Ярослав Куц. – По-друге – зайдіть у цей реєстр, і поставте смс-інформування про зміну стану вашого майна. А по-третє – зберігайте технічну документацію та інші правовстановлюючі документи в надійному місці (наприклад, банківському сейфі), і не передавайте їх нікому".

Коментарі: 0

Написати коментар

Написати